Stavba a renovace střechy 2 část

stavby-opravy-strechy-th.jpg

Plechové střechy

    plechova-strecha-01-th.jpg
  • K přednostem patří dlouhá životnost, minimální údržba, snadná montáž a lehkost materiálů. Pod některé materiály je však vhodné položit nepískovanou asfaltovou lepenku nebo jinou podobnou střešní fólii. Nutné je rovněž dobré odvětrávání střechy. Jde o recyklovatelný materiál.
  • Některé plechové krytiny se tvarem i barvou podobají páleným taškám, takže se laik může snadno splést. Oproti skutečným páleným taškám jsou ale levnější a hlavně nesrovnatelně lehčí. Je s nimi dokonce možné vytvořit jakousi další střechu. Tu původní, poškozenou nemusíme sundávat, jen na ni položíme latě a na ně pak kovové tašky.

Krytina z přírodní břidlice

  • Relativně plochá krytina, která vyžaduje, aby každá jednotlivá taška byla ke konstrukci střechy přibita hřebíky. Díky tomu se břidlice používají i na svislé střechy anebo obklady stěn.
  • Břidličné tašky jsou stoprocentně přírodní, trvanlivé, mrazuvzdorné, pružné odolávají kyselým dešťům a střechu dobře tepelně i zvukově odizolují. Architektonickým prvkem je i jejich nezaměnitelná šedá barva.

Dřevěné šindele

  • Bývají dražší než jiná krytina, protože se vyrábějí s velkým podílem ruční práce a navíc se musí složitě impregnovat.

Plastová krytina

    plastova-stresni-krytina-01-th.jpg
  • Některými svými vlastnostmi se vyrovná ostatním krytinám. Je pevná, velmi lehká, nekoroduje, odolává kyselinám i oxidům a izoluje dobře tepelně i zvukově. Krytiny mohou být průhledné, ale nejčastěji se vyrábějí jako napodobenina pálených tašek nebo vlnitého plechu.
  • Důležitým ukazatelem je trvanlivost střechy. Podle typů izolací a krytin se u plochých střech uvádí 15 až 50 let, přičemž se předpokládá revize po 10 až 25 letech. Platí, že dvouplášťové ploché větrané střechy s hydroizolační vrstvou z pryžové fólie mají až třikrát vyšší životnost než jednoplášťové ploché střechy s hydroizolační vrstvou položenou na konstrukci. Moderní šikmé střechy by měly s drobnými opravami vydržet až 70 let, v jejich případě je rozhodující nejen krytina a doplňkové prvky, ale také nosná konstrukce.

Asfalt na střeše

  • Variantou dřevěných jsou asfaltové šindele, které vyžadují dobré odvětrávání střechy. Na šikmé střechy se také používá lepenková krytina, třeba asfaltové pásy, hmoty na bázi dehtu, živice a podobně.

Štěrk na betonu

    sterk-na-strese-01-th.jpg
  • Správná střecha by neměla propouštět vodu, teplo, respektive chladno, ale ani hluk. Takzvané ploché inverzní střechy se používají všude tam, kde střecha unese větší zátěž. Princip spočívá v tom, že na podklad (obyčejně beton) položíme izolaci, na ni umístíme vrstvu extrudovaného polystyrenu, který nepropouští vodu, zakryjeme vrstvou textilie a zasypeme štěrkem. Takový systém zaručuje delší životnost, protože štěrk vlastně eliminuje sluneční záření a zabraňuje mechanickému poškození.
  • S takovou střechou budeme spokojení, pokud si ji necháme vyprojektovat tak, aby byla dostatečně odvětrávaná. V zimě se na stropě domu nebude srážet pára a v létě se zase nebudou místnosti přehřívat.
  • Dnešní materiály pro rovné plochy jsou elastické, takže jim nevadí, když se v průběhu dne mění teploty. Modifikované asfalty také můžeme barvit, domy tedy nemusí mít jen onu typickou černou střechu.